Skip to content

IV Bağışıklık

IV Bağışıklık

Intravenöz Glutatyon

Son yıllarda adı çok duyulan Glutatyon; glisin, sistein ve glutamik asitten oluşan bir peptiddir. Peki son yıllarda adını neden bu kadar çok duyuyoruz?

Şunu baştan bilmemizde yarar var: Oksijen ortamında besinleri enerjiye çeviren hücrelerimizi bekleyen en büyük tehlike oksidasyondur. Yani paslanma. Biraz daha ileri giderek söylersek, yaşlanma. Hücrelerimizde oksijenin bulunmasının bedeli budur.

Bu paslanma süreci ile mücadele eden maddelere antioksidan diyoruz. Ve Glutatyon bedenimizin ürettiği belki de en güçlü antioksidandır.
Ağız yoluyla da alınabilir fakat damar yolu ile verilmesinin çok büyük avantajları vardır. Özellikle de Covid 19 pandemisinin yeniden yükseldiği şu günlerde bedenimizi koruyacak en önemli silahlardan biridir.

Intravenöz C Vitamini

C vitamini bedenimizde de üretilen, suda eriyen dolayısı ile toksisite olasılığı düşük fakat antioksidan etkinliği yüksek bir vitamin. Bunun dışında bağışıklık sistemine olan olumlu etkisi, endojen katekolamin oluşumunda kofaktör olarak fonksiyonu Covid 19 pandemisi sırasında yeniden gündeme gelmesine sebep olmuştur.

Yüksek doz C vit infüzyonu bir bağışıklık sistemi yükseltme işlemidir. Belli sürelerle 7,5 – 15 gram C vitaminin damardan serum fizyolojik içinde uygulanması esasına dayanır. Kanser hastalarında çok daha yüksek dozları kullanılmakta ve bu konuda giderek artan sayıda randomize klinik çalışmalar yapılmaktadır.

Intravenöz Alfa Lipoik Asit (ALA)

Alfa Lipoik asit vücudumuzun ürettiği, bilinen en güçlü antioksidan maddelerden biridir. Cildin yaşlanmasını azaltır, kilo vermeyi kolaylaştırır, diyabet ile mücadelede önemli bir moleküldür.

Hem yağda hem suda çözünebilen tek antioksidandır. Ayrıca C vit ve glutatyon üretiminde kilit rolü vardır.

Fakat asıl önemi nereden geliyor derseniz, cevap şu olabilir: Bedenimizde her gün milyonlarca hücre ölüyor ve yerine yenileri yapılıyor. Bu süreç aktif kalmazsa yaşlılık hızlanır. işte bu sürecin aksamadan işlemesinde en hayati görev Alfa Lipoik Asit’e aittir.

Bunun dışındaki olumlu etkileri aşağıdalki resimde gösterilmiştir.

Biz Sizi Arayalım