Skip to content

Menopoz ve Beslenme Önerileri

Menopoz konusu oldukça ayrıntılı konuşulması gereken bir konu. Sadece bu dönemde östrojen gibi davranan bazı doğal besinlerden bahsedelim.

Kadında bu dönemde östrojen, progesteron ve testosteron dengesi arık farklı bir kompozisyondadır ve yaşam pratiğinde bu gerçek göz önüne alınmalıdır. Bunlara prolaktin, tiroid hormonu, DHEA, kortizol ve insülin de katılınca bazı şeyler eskisi gibi yürümeyebiliyor.

Hormonal denge ve buna uygun replasmanlar daha uzun bir yazının konusu. O nedenle bu dönemde tüketilmesinde yarar olan bazı doğal besinlerden bahsedeceğiz.

Fakat genel olarak bir östrojen yetersizliğinden bahsetmek konunun anahattı için belirleyici olacaktır.

Düzenli bir egzersiz programının yanına eklenmiş iyi bir beslenme yolun yarısını geçmek anlamına gelir.

  • Öncelikle sebze ağırlıklı beslenmek önemlidir. Brokoli, lahana, karnabahar gibi sebzeler mevsimine göre düzenli tüketilmeli. Çiğ ıspanak, üzüm, erik, kayısı, limon, sarımsak, portakal, badem, fındık, beyaz peynir, havuç, muz, kiraz, kestane, lahana, hurma, incir, greyfurt, çavdar ekmeği, yer elması ve soya fasulyesi yemek de bu dönemde görülen şikayetlerin azalmasına yardımcı olur
  • Somon, ton, uskumru ve levrek gibi soğuk deniz balıklarının tüketilmesinin çok etkili olacaktır. Haftada mümkünse iki kez.
  • Balık yağı: EPA ve DHA toplam 1000 mg/gün
  • Homosistein düşükse Vitamin B6, B12 ve B9 desteği.
  • Zerdeçal extraktı
  • Çay olarak: Civan perçemi, Ada çayı, Hayıt.

Şeker, alkol ve elbette sigara bu dönemde özellikle uzak durulması gereken üç şey.

Biz Sizi Arayalım