Skip to content

Gluten: “Hiç mi” yemeyelim?

Gluten son zamanlarda sıklıkla duydugumuz bir sözcük. Aslında bir protein. Hani su ekmegi, böregi pofuduk pofuduk yapan protein. Ama aslında gizli bir zararı var: Kendisi glue, yani yapıştırıcı. Bu özelligini barsaklarımızda sürdürünce neler yaptıgını siz düsünün. Gluten demek hazımsızlık ve siskinlik demektir. Dahası su ki, gluten sadece hamur islerinde bulunmuyor. Birada, dondurmada ve hatta sampuanlarda gluten var.

Gluten gercekten bahsedildigi kadar zararlı mı?

Gluten içeren yiyeceklerden kesinlikle kaçınması gereken bir grup insan var. Bu insanlarda gluten enteropatisi dedigimiz bir hastalık var. Çölyak Hastalıgı olarak da biliriz.
Peki, Çölyak hastası degilsek glutenden uzak durmak zorunda mıyız? Burada kritik soru şu: Ne kadar? Günde bir iki dilim ekmek tüketiyorsak ve hazımsızlık gibi sorunlar yasamıyorsak sorun yok. Aksine glutensiz besin pesinde kosturmak, özellikle de bunlarla beslenmek kas yaparken göz çıkarmanıza, kilo almanıza neden olabilir. Fakat sürekli glutenli beslenmenin de bir çok inflamatif otoimmun kronik hastalıkla (Parkinson, Alzheimer, Hashimoto) uzun vadeli bir ilişkisi olduğunu gösteren çalışmalar var. Bunu da aklımızda tutalım.

Bu konuda da sihirli cümleyi hepimiz biliyoruz: “Azı karar…”

Biz Sizi Arayalım