Skip to content

Akupunkturda Açlık ve İştah Kavramları

Akupunktura göre, beslenme tarzı mide/dalak meridyeni ile ilişkilidir.
İnsanlar genel olarak yang ya da yin karakterdedir, yani biri diğerine baskındır.

Yin ve yang ayrı bir yazının konusu olmakla birlikte bu kapsamda söyleyecek olursak yang fonksiyonla, yin besin ve doku ile ilgilidir.

Yang dominant olanların daha gelişmiş bir lezzet duygusu vardır. Yemeğin tadına ve sunumuna önem verirler. Bu insanlar daha sıklıkla acıkır ama acele etmezler. Masalarında çiçek, mum gibi detaylar olabilir. Bu insanlar için yemek dostlarla paylaşılan bir tören gibidir.

Bu profilde ilgili meridyenin yang dominantlığı azaltılmalıdır.

Oysa Yin dominant insanlar yemek “yemeyi” severler. Aç olup olmamaları önemli değildir. Çok bekleyemezler. Malzemeleri tad, koku ayrımı yapmadan karıştırıp afiyetle yerler. Isıtmak bile zor gelir bazen. Genellikle yalnız yerler.

Bu profilde ilgili meridyenin yin dominantlığı azaltılır akupunkturla.

O nedenle kilo sorunu olduğunda önce bu profil tanımlanır, daha sonra gerekli akupunktur, diyet vs. yöntemlerine geçilir.

İnsanlar genel olarak yang ya da yin karakterdedir, yani biri diğerine baskındır. Yin ve yang ayrı bir yazının konusu olmakla birlikte bu kapsamda söyleyecek olursak yang fonksiyonla, yin besin ve doku ile ilgilidir.

Kısa bir bilgi daha: Mide, yang özelliği çok yüksek bir organdır, yani hareket eder. Rafine şeker yediğimizde mide yang’ı hızla yükselir ve bu yükseliş yang fazlalığını yin’e transform eder. Başa döneriz: Tekrar şekerli yiyecek arzusu.

Batı tıbbında bunun karşılığı insülin piki ve ardından gelen hipoglisemidir. Bu hastalarda tedavi mide yang’ını düşürmektir.

Biz Sizi Arayalım