Skip to content

Hangi Covid-19 Testi?

Covid-19 virüsü yani SARS-CoV-2 ile tanıştık mı? Hangi test ne işe yarar? Kısaca ve basitçe anlatalım dedik.

Covid pandemisi ile birlikte artık çok duyuyoruz şu testleri.
“PCR yaptırdım”, “antikorum yüksek çıktı”, “spike proteini en iyisiymiş”, “IgG yükselmiş.”..

“Bir şeyi bir çocuğa anlatamıyorsanız, o şeyi yeterince bilmiyorsunuz demektir” demiş Einstein. Bakalım bir çocuğun anlayabileceği şekilde anlatabilecek miyiz?

Bir viral hastalıkta virüs bedeninize girdiyse iki şey olur.

1. O virüs kanınızda dolaşmaya bağlar. Beden bunu yabancı cisim gibi algılar. Buna antijen denir.
2. Beden o virüse (antijene) karşı bazı maddeler (protein) geliştirir. Bunlara da antikor denir. IgM, IG diye duyduğunuz garip şeyler bunlardır.

Bedenimizde virüs var mı yok mu? Eh, antijen var mı diye bakarız. Bu ise çok duyduğumuz PCR testidir. (+) ise hastalığı taşıyoruz demektir. (-) ise AVM’lere girmeye hak kazandınız.

E, ne yapacağız?

Soru 1: Bedenimizde virüs var mı yok mu? Eh, antijen var mı diye bakarız. Bu çok duyduğumuz PCR testidir. (+) ise hastalığı taşıyoruz demektir. (-) ise AVM’lere girmeye hak kazandınız.

Nasıl yaptırız? Burnumuzdan sürüntü ile.

Soru 2: Bedenimize aldığımız o virüse karşı beden bir savunma geliştirmiş mi? Yani güvende miyiz? Eh, o zaman da antikor var mı diye bakarız.

Nasıl bakarız? Kan örneğinden. Ne zaman antikorumuz olur? Hastalığı geçirdiysek (semptomlu ya da semptomsuz) ya da aşı olduysak. Yaklaşık 14 gün sonra. (Sonuçta aşı ile virüsü (antijeni) bedenimize veriyorlar.) Test sonucu 1.40 ve üzerinde ise, Covid-19 IgG koruyucu antikorları gelişmiş demektir.

Aslında aşı olmadan antikor baktırmak ve antikor yüksekse boşuna aşı olmamak en iyisi ama “ne olur ne olmaz” diyor herkes, bu da gayet anlaşılır bir tepki.Not: Hızlı tanı, ya da kart testi diye bir şey var. Antikor ölçen. Fakat Sağlık Bakanlığı tarafından önerilmemektedir. En iyisi PCR testidir.

Biz Sizi Arayalım